Meditace podle filosofů acolmiztli
Meditační rituál s doprovodem bubnu.
MEDITACE PODLE FILOSOFŮ ACOLMIZTLI na téma doby.
Budeme se zamýšlet nad citátem filosofa předkolumbovské tradice Acolmiztli Nezahualcoyotla: AXTLEN IPATI TLA TA AMO TIYOLPAKI (Nic není v pořádku, nejsme-li spokojeni).
Filosofie acolmiztli je moudrostí pro každý den a pro každého člověka.
Filosofie Cesty tlapek pumy (jaguářích tlapek, přeneseně též Cesty Silné Pumy) je myšlenkový systém starých „válečníků míru“ – síly světa moudrosti a moudře užité síly.
Tradice sahá – měřeno letopočty Starého světa – hlouběji, než kde nacházíme dobu antické filosofie nebo osvícení prince Siddhárty Gautamy.
Jde o tradici procházející časem od Lidu Jaguára (starých Olméků, jak je nazývaly pozdější národy) přes mayské kořeny do kultury Teotíhuacánu až k Teochichimékům, Aztékům a ostatním obyvatelům ctihodné Anahuac.
Zde se můžeme setkat i s „jiným“ přístupem k obligátnímu šamanskému společníku – k bubnu.
Zjistíme, že do bubnu nemusíme bušit s entusiasmem, hraničícím s Velkým Třeskem. Že bubnování až příliš moderně spontánní nemá nic společného s podporou myšlení tak, jak to potřebuje šaman – tedy vidící, respektive vědoucí. Filosof. Moudrý člověk, učitel. Temachiani nebo Cihuatemachtiani – učitel, učitelka. Strážci tōltēcayōtl.
Což vše šaman je. Není-li dokonce i básník.
V opačném případě je jen nagual (duch) či příliš současný nagualista, případně neošaman. Něco jako černokněžník…
Ti, kdož přijdou, si mohou přinést svůj vlastní nástroj, dvěma klacíky počínaje přes chřestidla a dešťové hole po buben (či kytaru). Něco si lze i půjčit.
Slova Axtlen ipati tla ta amo tiyolpaki užijeme jako mantru. A mezi tím se bude hovořit hezky česky na téma, které nastolíme dle situace.
Nakonec si příchozí budou moci vyzkoušet trochu chrámové psychoterapie prožitím příběhu a překonáním sociálního strachu… Ale o tom až se sejdeme.